Standardy GS1

GS1 to globalna organizacja, której system standardów umożliwia identyfikację oraz wymianę informacji na całym świecie poprzez jednolity standard danych. Standardy te są przeznaczone do identyfikacji produktów, lokalizacji, jednostek logistycznych, aktywów, usług. Dzięki używaniu standardów GS1 cały proces zakupowy, sprzedażowy czy logistyczny jest bardziej rzetelny i przejrzysty pozwalając partnerom handlowym, konsumentom, a nawet pacjentom na dostarczanie niezbędnych informacji o danym produkcie, takich jak: skład, pochodzenie bądź wiedzę o łańcuchu dostaw.

Standardy GS1 pozwalają na niższe koszty i mniejsze straty w przedsiębiorstwach, pozwalając przy tym na szybsze podejmowanie decyzji biznesowych i jednocześnie zapewniając lepszą ochronę konsumentów. GS1 Polska jest częścią międzynarodowej organizacji GS1, a od 1990 roku jako fundacja not-for-profit zarządza systemem GS1 na terenie całej Polski.

Zastosowanie standardów GS1 jest przeznaczone dla takich branż jak: Handel, Produkcja, Transport, Logistyka, Przemysł Technicznych, E-commerce, Ochrona Zdrowia, Administracja Publiczna, Wojsko czy Wydawnictwa.

Podstawę niepowtarzalnej identyfikacji stanowi Globalny Numer Jednostki Handlowej (GTIN). Z niego generowany jest kod kreskowy, znany jako EAN-13. Pozwala on dokładnie zidentyfikować produkt: jego typ, odmianę oraz inne detale (kolor, wagę, rozmiar itp.).

Aby stworzyć kod kreskowy, należy najpierw wygenerować numer GTIN. Jego numeracja jest kontrolowana i przypisywana w ustandaryzowany sposób tylko przez jedną organizację na świecie – GS1.

Misją GS1 Polska jest wiara w siłę standardów, które zmieniają sposób w jaki żyjemy i pracujemy.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę organizacji GS1 Polska: www.gs1pl.org

GS1 Partner

Etykiety GS1
w Systemie Zarządzania Magazynem G-Mobile WMS oraz w Programie do Wydruku Etykiet G-Label

Obecnie każde przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w dostawach wszelkiego rodzaju produktów – zwłaszcza w branży spożywczej, ma obowiązek przestrzegania kilku bardzo ważnych wymagań dotyczących dostarczenia towaru do punktów sprzedaży. Jednym z nich jest konieczność stosowania kodów kreskowych według podanych standardów przez organizację not-for-profit GS1. Są one używane przy oznakowaniu produktów jednostkowych oraz etykietami logistycznymi dla opakowań zbiorczych, palet. Pomagają zidentyfikować każdy przedmiot i pozwalają na dokładne podanie danych produktowych.
GS1 stworzyło 11 globalnych identyfikatorów oraz stosowane w handlu Identyfikatory Zastosowań IZ.

Do procesu przygotowania i wysłania towaru do klienta najlepszym rozwiązaniem jest wdrożenie w przedsiębiorstwie produkcyjno-magazynowym Systemu Zarządzania Magazynem G-Mobile WMS oraz zainstalowanie Programu do Wydruku Etykiet G-Label.

System G-Mobile WMS jest nowoczesnym systemem przeznaczonym dla firm produkcyjnych i handlowych wszystkich branż, jak i zajmujących się magazynowaniem każdego towaru. Ma możliwość zintegrowania się z wieloma wiodącymi systemami ERP, MES, MRP oraz działa na większości komputerach mobilnych z systemem Windows i Android. G-Mobile WMS posiada m.in. kartotekę towarów, lokalizacje składowania, stan magazynowy, przesunięcia międzymagazynowe, komplementację, szybkie przyjęcia i wydania towarów oraz inwentaryzacje. Może mieć dowolną logikę podziału magazynowego, oddziałów oraz lokalizacji składowania w tym wysokiego składu. Wdrożenie tego wyjątkowo nowoczesnego systemu trwa zaledwie kilka tygodni, oczywiście poprzedzonych profesjonalną analizą przedwdrożeniową. Wydajność i jakość wykonywanych zadań pracowników wzrasta nieraz kilkaset procent i jest zauważalna już po pierwszym tygodniu użytkowania. System G-Mobile WMS pomaga odczytywać wszystkie kody kreskowe w standardzie GS1 m.in. GTIN, EAN, QR, a także wszystkie pozostałe, nawet bez standardu dzięki unikalnemu modułowi tworzenia szablonów kodów kreskowych i 2D. Pracując na Systemie G-Mobile WMS znalezienie produktu w magazynie bądź obsługa klienta przy zamówieniu czy wydawania towaru jest wygodniejsza, szybsza i bardziej rzetelna dzięki informacjom o towarach w czasie rzeczywistym.

Program do wydruku etykiet G-Label jest prosty i wygodny w użytkowaniu, może działać jako samodzielne stanowisko do tworzenia i drukowania etykiet. G-Label może być połączony z drukarką etykiet, wagą, a nawet z czytnikiem kodów. Posiada możliwość stworzenia m.in. własnej bazy produktów, opisów, składów z wyróżnieniem alergenów czy tabel kaloryczności. Program do wydruku etykiet G-Label jest przystosowany do pracy w poszczególnych działach produkcji oznakowania surowców czy półproduktów, a także jest idealny do tworzenia etykiet logistycznych. Program ten pozwala na ustawienie własnych opisów produktów, jak i przede wszystkim kodów kreskowych – w tym wymaganych przez organizację GS1. Program G-Label tak samo jak System Zarządzania Magazynem G-Mobile WMS ma możliwość integracji z każdym systemem ERP. System ten może działać na komputerach stacjonarnych, panelach produkcyjnych czy POS z ekranami dotykowymi, a także na komputerach mobilnych i tabletach.

Mając odpowiednie narzędzia takie jak System Zarządzania Magazynem G-Mobile WMS oraz Program do Wydruku Etykiet G-Label bez problemu i z dużą łatwością możemy używać etykiet według standardów GS1. Przy inwestycji w nowoczesny System Zarządzania Magazynem G-Mobile WMS oraz w dowolny system ERP zyskamy mnóstwo korzyści począwszy od bardziej wydajnej pracy poprzez niższe koszty przedsiębiorstwa, kończąc na zadowolonych klientach.

Odwiedź witrynę gamasystem.pl – zakładkę wzorcownia, umów się na spotkanie on-line lub odwiedź naszą wzorcownię, aby się przekonać czy te rozwiązania wspomogą Twój biznes!

Zastosowanie kodów kreskowych:
GS1, EAN, LEI, etykiety logistyczne

Żywność

Logistyka i magazyn

Chemia gospodarcza i kosmetyki

Farmaceutyka i laboratoria

Opaski dla pacjentów

Handel detaliczny i hurtowy

Oleje i chemia przemysłowa

Produkcja i przemysł

Wszywki tekstylne

Plomby

Tabliczki znamionowe

Przywieszki i kartoniki

Opony

Metalurgia i hutnictwo

Elektronika